Oman odbacuje normalizaciju odnosa s Izraelom
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/zapadna_azija-i316456-oman_odbacuje_normalizaciju_odnosa_s_izraelom
SaharTV - Omanski ministar vanjskih poslova najavio je da njegova zemlja nikada neće ući u fazu normalizacijskih sporazuma sa cionističkim režimom.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
May 29, 2022 09:14 Europe/Sarajevo
  • Oman odbacuje normalizaciju odnosa s Izraelom

SaharTV - Omanski ministar vanjskih poslova najavio je da njegova zemlja nikada neće ući u fazu normalizacijskih sporazuma sa cionističkim režimom.

Do sada, pod pritiskom bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa da normalizira odnose između arapskih režima i cionističkog režima, četiri zemlje UAE, Bahrein, Sudan i Maroko formalno su se dogovorile s Izraelom o potpunoj normalizaciji diplomatskih odnosa.

Prema IranPressu, omanski ministar vanjskih poslova Badr al-Busaidi rekao je u nedjelju za francuski list Le Figaro da je njegova zemlja prva zemlja u Perzijskom zaljevu koja podržava mir između Palestinaca i Izraelaca od potpisivanja sporazuma iz Camp Davida u 1979. godine.

Al-Busaidi je naglasio da se Muscat nikada neće pridružiti sporazumima o normalizaciji odnosa sa cionističkim režimom; jer preferira projekte koji podupiru palestinski narod.

Omanski ministar vanjskih poslova je također rekao da bi se svaki sporazum trebao temeljiti na strategiji formiranja "dvije države" i dovesti do konačnog, trajnog i pravednog rješenja palestinskog pitanja.

Omanski ministar vanjskih poslova dodao je da Sjedinjene Države mijenjaju raspored svojih snaga u zapadnoj Aziji i da neće napustiti regiju.

Normalizacija odnosa između nekih arapskih zemalja i izraelskog režima događa se u trenutku kada je, prema statistikama, režim od 1967. do 2018. godine mučenički ubio više od 45.000 Palestinaca, a povrijedio i raselio desetine hiljada.