Američki ministar razgovarao s Bin Salmanom o Jemenu
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/zapadna_azija-i311520-američki_ministar_razgovarao_s_bin_salmanom_o_jemenu
SaharTV – Glasnogovornik Pentagona saopštio je da je američki ministra odbrane razgovarao sa saudijskim prijestolonasljednikom na temu Jemena i saudijske odbrambene sigurnosti.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Jun 03, 2021 04:32 Europe/Sarajevo
  • Američki ministar razgovarao s Bin Salmanom o Jemenu

SaharTV – Glasnogovornik Pentagona saopštio je da je američki ministra odbrane razgovarao sa saudijskim prijestolonasljednikom na temu Jemena i saudijske odbrambene sigurnosti.

Lloyd Austin, ministar odbrane SAD, u srijedu je telefonom razgovarao sa Mohamedom bin Salmanom, prijestolonasljednikom i de facto liderom Saudijske Arabije.

Austin je u razgovoru naglasio da je Washington predan podržavanju Rijada u „odbrani saudijskog tla“.

Glasnogovornik Pentagona je rekao da su dva zvaničnika razgovarala o regionalnoj sigurnosti, a naročito o okončanju rata u Jemenu.

Također su analizirali „bilateralna nastojanja za jačanje odbrambenih sposobnosti Saudijske Arabije“.

Njihov razgovor uslijedio je nekoliko dana nakon što su jemenske odbrambene snage objavile detalje o svojoj najnovijoj operaciji odmazde za saudijsku agresiju nad Jemenom, u kojoj su na jugu Kraljevine zauzeli nekoliko položaja i nanijeli teške udarce saudijskim snagama i plaćenicima.