Amerika će smanjiti broj diplomata u Iraku
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/zapadna_azija-i308411-amerika_će_smanjiti_broj_diplomata_u_iraku
SaharTV – Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bagdadu odlučila je da povuče određeni broj svog zaposlenog kadra iz sigurnosnih razloga iz Iraka, jer su američki interesi u toj zemlji u nekoliko navrata bili meta raketnih napada.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Dec 03, 2020 06:55 Europe/Sarajevo
  • Amerika će smanjiti broj diplomata u Iraku

SaharTV – Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bagdadu odlučila je da povuče određeni broj svog zaposlenog kadra iz sigurnosnih razloga iz Iraka, jer su američki interesi u toj zemlji u nekoliko navrata bili meta raketnih napada.

Jedan irački izvor je za France Press rekao da se radi o manjem povlačenju diplomatskog kadra iz predostrožnosti i da bi se on trebao ponovo vratiti.

„Iz Bijele kuće su nam javili da glavne diplomate, poput ambasadora, ostaju u Bagdadu i da neće biti diplomatske praznine“ – tvrdi izvor.

Drugi izvor je rekao da Vašington želi da rizik svede na minimum.

Ministarstvo vanjskih poslova SAD saopštilo je da je „sigurnost američkih predstavnika, građana i zgrada glavni prioritet“, te da će amabsador i dalje ostati u toj arapskoj zemlji.