Irački Fatah: Američke kompanije nisu imale stvarnu korist za Irak
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/zapadna_azija-i307370-irački_fatah_američke_kompanije_nisu_imale_stvarnu_korist_za_irak
SaharTV – Predstavnik parlamentarne koalicije Fatah u Iraku rekao je da američke kompanije od okupacije Iraka u 2003.god. do danas nisu imale stvarnu korist za tu arapsku zemlju.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Sep 14, 2020 04:53 Europe/Sarajevo
  • Irački Fatah: Američke kompanije nisu imale stvarnu korist za Irak

SaharTV – Predstavnik parlamentarne koalicije Fatah u Iraku rekao je da američke kompanije od okupacije Iraka u 2003.god. do danas nisu imale stvarnu korist za tu arapsku zemlju.

Muhammad Al-Baldavi oštro je kritikovao američke kompanije koje djeluju u Iraku, javlja novinski portal AL-Maloomah.

On je naglaso da te kompanije potpisuju ugovore s Irakom, ali zatim poslove preusmjeravaju na treće izvođače radove, te se za Irak ne ostvaruje nikakva korist.

Baldavi je od vlade zatražio da ugovore sklapaju s pouzdanim svjetskim kompanijama koje će moći pružiti usluge iračkom narodu.

Također, predstavnici iračke parlamentarne koalicije Sairun, pod vodstvom Mukteda Sadra, kritikovali su vladu zbog potpisivanja ugovora i poslovanja s američkim firmama, dodavši da su svi polagali nade u sporazum između Kine i Iraka, s ciljem razvoja zemlje, gradnje infrastrukture i ulaganja.

Oni su naglasili da je tokom nedavne posjete iračkog premijera Mustafe Al-Kazmija Vašingtonu produžen ugovor s američkom kompanijom General Electric, što pokazuje da američke snage niti kompanije nemaju namjeru da odu iz Iraka, te da novi premijer ne namjerava sklopiti ugovor s Kinom.