Iračke sigurnosne snage napale sjedišta Hezbollaha, uz pomoć SAD
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/zapadna_azija-i306123-iračke_sigurnosne_snage_napale_sjedišta_hezbollaha_uz_pomoć_sad
SaharTV – Sjedišta antiterorističke grupe unutar Jedinica narodne mobilizacije Iraka (Hašd al-Ša'bi), bile su na meti napada u Bagdadu, u čemu su Sjedinjene Američke Države imale sumnjivu ulogu.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Jun 26, 2020 12:05 Europe/Sarajevo
  • Iračke sigurnosne snage napale sjedišta Hezbollaha, uz pomoć SAD

SaharTV – Sjedišta antiterorističke grupe unutar Jedinica narodne mobilizacije Iraka (Hašd al-Ša'bi), bile su na meti napada u Bagdadu, u čemu su Sjedinjene Američke Države imale sumnjivu ulogu.

Više od desetine članova iračkog Bataljona Hezbollah bilo je uhapšeno tokom pretresa u južnom Bagdadu u ranim satima u petak. Izvještaji pokazuju da je među uhapšenima bilo nekoliko zapovjednika te antiameričke i antiterorističke skupine, koja je integrisana u iračke sigurnosne snage.

Njihova sudbina nije poznata. Neki izvori javljaju da su u pritvoru, dok neki izvori tvrde da su pušteni na slobodu.

Irački zvaničnik je za Reuters kazao da su najmanje tri komandanta predana američkoj vojsci u Iraku, a nekoliko lokalnih medija izvijestilo je da su američke snage bile uključene u pretres.

U jednoj objavi na Twitteru, član Jedinica narodne mobilizacije napisao je da se premijer Mustafa Al-Kazimi izvinio čelniku te antiterorističke grupe, Hadiju Al-Ameriju zbog incidenta.

TV Al-Sumaria je kasnije prenijela riječi neimenovanog izvora da je svih 13 članova grupe, koji su bili uhapšeni, sada slobodno.