Egipat na granici s Gazom gradi elektronski zid
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/zapadna_azija-i305037-egipat_na_granici_s_gazom_gradi_elektronski_zid
SaharTV – Egipatski izvori javljaju da je ta zemlja započela izgradnju elektronskog zida na Sinaju, na granici s Pojasom Gaze.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Apr 26, 2020 04:52 Europe/Sarajevo
  • Egipat na granici s Gazom gradi elektronski zid

SaharTV – Egipatski izvori javljaju da je ta zemlja započela izgradnju elektronskog zida na Sinaju, na granici s Pojasom Gaze.

Novinski portal „Al-Arabiy al-Jadid“ izvještava da su inžinjerske jedinice egipatske vojske započele izgradnju naprednog elektronskog zida na granici Sinajskog poluostrva s palestinskom enklavom Gazom.

Pored betonskog zida na istoj lokaciji, čija je izgradnja započela prije dva mjeseca, egipatska vojska sada gradi i elektronski zid nekoliko metara udaljen od betonskog, kazali su lokalni egipatski izvori za taj portal.

Zid će biti opremljen elektronskim senzorima i toplotnim kamerama, što će sprječavati bilo koga da se približi granici između Egipta i Palestine 14 kilometara od prelaza Karam Abu Salem sve do mediteranske obale.

Egipatske vlasti još uvijek nisu zvanično reagovale na izvještaje o izgradnji zida, naročito sada kada kruže izvještaji o ulozi Egipta u američkom planu za Palestinu i cionistički režim Izraela, pod nazivom „sporazum stoljeća“, koji u potpunosti favorizira izraelske interese.