S kojim ciljevima SAD napadaju Hašd al-Ša'bi u Iraku?
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/zapadna_azija-i304444-s_kojim_ciljevima_sad_napadaju_hašd_al_Ša'bi_u_iraku
SaharTV – Predstavnik parlamentarne koalicije Al-Fath u Iraku, rekao je da američke snage izvode stalne napade na položaje Jedinica narodne mobilizacije (Hašd al-Ša'bija) u Iraku te ih optužuju za napade na američke baze, kako bi imale izgovor za uvlačenje tih jedinica u direktni sukob.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Mar 19, 2020 11:42 Europe/Sarajevo
  • S kojim ciljevima SAD napadaju Hašd al-Ša'bi u Iraku?

SaharTV – Predstavnik parlamentarne koalicije Al-Fath u Iraku, rekao je da američke snage izvode stalne napade na položaje Jedinica narodne mobilizacije (Hašd al-Ša'bija) u Iraku te ih optužuju za napade na američke baze, kako bi imale izgovor za uvlačenje tih jedinica u direktni sukob.

Muhamed Kerim je s tim u vezi kazao da Sjedinjene Američke Države nastoje da pod svaku cijenu sačuvaju svoje vojne snage u Iraku, kao i da nastoje postaviti sistem zračne odbrane Patriot unutar Iraka.

On vjeruje da Vašington izvodi stalne napade na položaje Jedinica narodne mobilizacije i optužuje ih za raketne napade na američke baze u Iraku, kako bi ih podstakao na direktni sukob.

Također, on tvrdi da se napadi na jedinice koje su zadužene za očuvanje iračkih granica izvode s ciljem ponovnog povratka terorističke skupine ISIL u Irak i stvaranja nemira i nesigurnosti, kako bi pod tim izgovorom, takozvana koalicija za borbu protiv ISIL-a, i dalje ostala u Iraku.

„Američke snage nemaju namjeru da napuste Irak, nego teže stvaranju novih kriza kako bi u Iraku ostvarile svoje prljave ciljeve“ – rekao je Kerim.