Ispraćeni šehidi američkog napada u Iraku/ Demonstracije pred ambasadom SAD
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/zapadna_azija-i303142-ispraćeni_šehidi_američkog_napada_u_iraku_demonstracije_pred_ambasadom_sad
SaharTV - Velika masa Iračana okupila se pred američkom ambasadom tražeći odlazak američkih vojnika iz svoje zemlje.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Dec 31, 2019 08:14 Europe/Sarajevo
  • Ispraćeni šehidi američkog napada u Iraku/ Demonstracije pred ambasadom SAD

SaharTV - Velika masa Iračana okupila se pred američkom ambasadom tražeći odlazak američkih vojnika iz svoje zemlje.

Hiljade Iračana danas su ispratile tijela šehida Jedinica narodne mobilizacije Iraka – Hašd al-Ša'bija, koji su poginuli u američkom napadu na njihove položaje, i organizovale demonstracije ispred ambasade SAD u Bagdadu.

Građani traže zatvaranje američke baze i odlazak američkih vojnika iz njihove zemlje.

Irački mediji javljaju da su glavni službenici ambasade napustili zgradu, te da je veliki broj osoblja prebačen u Erbil, u iračkom Kurdistanu, što američka ambasada službeno odbacuje.

Velika masa ljudi koja je učestvovala u ispraćaju nosila je zastave Iraka i Hašda, i krenula prema mostu koji vodi do ambasade SAD. Neki su se penjali na zidove oko zgrade ambasade i postavljali zastave na njih.

Učesnici su nosili natpise „Smrt Izraelu“ i „Smrt Americi“ i upozorili da, ukoliko parlament ne usvoji zakon o odlasku američkih snaga, neće dozvoliti ulazak zastupnicima u zgradu parlamenta.

Deset osoba povrijeđeno je kada su zaštitari ambasade ispalili dimne metke prema okupljenim Iračanima.