Broj šehida u američkom napadu u Iraku porastao na 25
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/zapadna_azija-i303126-broj_šehida_u_američkom_napadu_u_iraku_porastao_na_25
SaharTV - Broj žrtava američkog napada na položaje dobrovoljnih snaga u Iraku porastao je na 25.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Dec 30, 2019 09:40 Europe/Sarajevo
  • Broj šehida u američkom napadu u Iraku porastao na 25

SaharTV - Broj žrtava američkog napada na položaje dobrovoljnih snaga u Iraku porastao je na 25.

Šef operativnog ureda Organizacije Hašd al-Ša'bi (Jedinice narodne mobilizacije) Iraka, Dževad Kazem El-Rabiavi, saopštio je da je broj šehida američkog napada porastao na 25, a da je broj ranjenika 51.

On je kazao da je zbog teškog stanja u kojem se nalaze neki od povrijeđenih, vrlo vjerovatno da će broj poginulih rasti.

Sjedinjene Američke Države u nedjelju su objavile da su izvele napad na položaje Bataljona Hezbollaha u Iraku, na nekoliko lokacija u predjelu koji graniči sa Sirijom.

Ministarstvo odbrane SAD saopštilo je da je napad izveden „u odgovoru na stalne napade na baze u kojima se nalaze koalicione snage u Iraku“.

Napad je izveden dva dana nakon raketnog napada na vojnu bazu K1 u iračkoj pokrajini Kirkuk, za koji je Amerika okrivila Bataljon Hezbollah, ogranak Hašd al-Ša'bija.

Predsjednik Iraka, bahram Saleh, rekao je da je taj američki potez neprihvatljiv, a zvaničnici Hašd al-Ša'bija upozorili su kako krv šehida nije uzalud proljevena, i da će se američke snage suočiti sa snažnim odgovorom.