Amerika uvela sankcije trojici lidera Hašd al-Ša'bija
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/zapadna_azija-i302731-amerika_uvela_sankcije_trojici_lidera_hašd_al_Ša'bija
SaharTV - SAD su uvele sankcije trojici lidera iračkih dobrovoljačkih snaga, koje su se borile protiv terorista ISIL-a.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Dec 07, 2019 12:15 Europe/Sarajevo
  • Amerika uvela sankcije trojici lidera Hašd al-Ša'bija

SaharTV - SAD su uvele sankcije trojici lidera iračkih dobrovoljačkih snaga, koje su se borile protiv terorista ISIL-a.

Administracija američkog predsjednika Donalda Trumpa uvela je sankcije trojici lidera Jedinica narodne mobilizacije Iraka, poznatih pod arapskim nazivom Hašd al-Ša'bi, paravojnoj grupi koja je aktivno sarađivala s iračkom armijom u operacijama borbe protiv terorista ISIL-a.

Na osnovu sankcija koje je objavio Majk Pompeo, njima trojici zabranjeno je putovati u SAD, te im je zamrznuta bilo kakva imovina u SAD.

Američka administracija tvrdi da su grupe pod njihovim vodstvom „pucale na mirne demonstracije, ubivši desetine nevinih civila“ u Iraku, te da je cilj sankcija udaljiti ih od procesa formiranja nove vlade u toj arapskoj zemlji, nakon što je premijer Adil Abdul Mahdi podnio ostavku.

SAD su također najavile mogućnost uvođenja sankcija i drugim ličnostima, rekavši da „proces nije završen“.

Hašd al-Ša'bi je formiran nedugo nakon najezde tekfirijskih terorista ISIL-a u Iraku 2014.god, a čine ga uglavnom šiitski borci, kao i suniti i kršćani.

Grupa je 2016. zbog ogromnih zasluga u borbi protiv terorizma integrisana u državnu vojsku, uprkos pokušajima Sjedinjenih Država da je marginaliziraju.