Iračka luka i rafinerija ponovo otvorene nakon odlaska demonstranata
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/zapadna_azija-i302300-iračka_luka_i_rafinerija_ponovo_otvorene_nakon_odlaska_demonstranata
SaharTV - Luka i rafinerija nafte u južnom Iraku ponovo rade nakon antivladinih protesta koji su bili blokirali ceste prema njima.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Nov 07, 2019 08:42 Europe/Sarajevo
  • Iračka luka i rafinerija ponovo otvorene nakon odlaska demonstranata

SaharTV - Luka i rafinerija nafte u južnom Iraku ponovo rade nakon antivladinih protesta koji su bili blokirali ceste prema njima.

Zvaničnici su kazali da su luka Umu Kasr u blizini Basre i rafinerija nafte Nasirija u pokrajini Zi Kar u četvrtak ponovo počele raditi nakon što su demonstranti otišli s tih područja.

Izvori ne spominju kada i kako su demonstranti otišli.

Luka u Basri bila je potpuno blokirana od pošle srijede, nakon što su dan ranije demonstranti blokirali njen ulaz.

Prema iračkoj vladi, blokada  luke koštala je Irak više od 6 milijardi dolaram jer kroz nju u Irak dospijevaju žitarice, biljna ulja i šećer.

Demonstranti su također spriječili tankere da ulaze ili izlaze iz rafinerije Nasirija u srijedu, čime je došlo do nedostatka nafte na jugu.

U ponedjeljak je iračka armija objavila da neće dozvoliti okupljanja na trgu Tahrir u Bagdadu, a premijer Adil Abdul Mahdi je pozvao na okončanje protesta koji štete iračkoj ekonomiji.