Belgijski domovi za starije iznevjerili korisnike u doba korone
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/svijet-i308182-belgijski_domovi_za_starije_iznevjerili_korisnike_u_doba_korone
SaharTV – Belgijske vlasti napustile su hiljade starijih osoba koje su umrle u staračkim domovima tokom pandemije koronavirusa i nisu zatražile bolničko liječenja za mnoge koji su bili zaraženi, saopštio je Amnesty International.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Nov 17, 2020 10:37 Europe/Sarajevo
  • Belgijski domovi za starije iznevjerili korisnike u doba korone

SaharTV – Belgijske vlasti napustile su hiljade starijih osoba koje su umrle u staračkim domovima tokom pandemije koronavirusa i nisu zatražile bolničko liječenja za mnoge koji su bili zaraženi, saopštio je Amnesty International.

Jedna od najteže pogođenih zemalja u Evropi koronavirusom – Belgija, zabilježila je više od 531 hiljadu slučajeva zaraze i više od 14 hiljada smrtnih slučajeva.

Tokom prvog talasa pandemije, ta evropska zemlja sa oko 11,5 miliona stanovnika prijavila je većinu slučajeva povezanih s koronavirusom u staračkim domovima.

Amnesty International tvrdi da vlasti nisu bile dovoljno brze u implementaciji mjera za zaštitu korisnika i uposlenika staračkih domova, ugrožavajući njihova prava.

Zaraženi korisnici nisu prebacivani u bolnice na liječenje, što je dovelo do ubrzanog širenja zaraze, te su bili prepušteni sami sebi, dok je osoblje imalo pune ruke posla.