SAD premjestile komandu za Bliski Istok iz Katara u Južnu Karolinu
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/svijet-i301583-sad_premjestile_komandu_za_bliski_istok_iz_katara_u_južnu_karolinu
SaharTV - Zračne snage Sjedinjenih Američkih Država privremeno su premjestile komantni centar za Bliski Istok iz Katara u Južnu Karolinu, u jeku eskalacije tenzija Donalda Trumpa s Iranom.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Sep 30, 2019 09:56 Europe/Sarajevo
  • SAD premjestile komandu za Bliski Istok iz Katara u Južnu Karolinu

SaharTV - Zračne snage Sjedinjenih Američkih Država privremeno su premjestile komantni centar za Bliski Istok iz Katara u Južnu Karolinu, u jeku eskalacije tenzija Donalda Trumpa s Iranom.

Nenajavljena operacija dogodila se prvi put nakon 13 godina, izvještava The Washington Post. U proteklih 13 godina, nije se dogodilo da komanda bude izvan regiona.

Kao rezultat, komandni centar u bazi Al-Udeid u Kataru bio je prazan u subotu, a baza Shaw u Južnoj Karolini preuzela je kontrolu nad američkim operacijama s udaljenosti od 7,000 milja.

„Iran je pokazap nekoliko puta kroz različite izvore da namjerava napasti američke snage“ – rekao je Frederik Kolman, zapovjednik američkog 69. zračnog i svemirskog operativnog centra.

„Budući da se rat protiv ISIL-a smiruje, a nastavljamo raditi na potencijalnom mirovnom procesu u Afganistanu, region se smiruje i potencijalno je stabilniji nego u proteklim decenijama, osim Irana“ – rekao je on.

Međutim, Trumpova administracija igra glavnu ulogu u potencijalnom stvaranju nestabilnosti u regionu povlačenjem iz međunarodnog nuklearnog sporazuma s Iranom i uvodeći Teheranu nezakonite sankcije.

Iran stalno ponavlja da ne želi započeti rat, ali da će odlučno braniti svoju zemlju u slučaju bilo kakve agresije.