Iranska vojska: Kopnena invazija bila bi opasnija i skuplja za SAD
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/iran-i329743-iranska_vojska_kopnena_invazija_bila_bi_opasnija_i_skuplja_za_sad
Komandant Kopnene vojske Irana upozorio je da će snage onesposobiti Sjedinjene Američke Države i izraelski režim ukoliko pokrenu kopnenu invaziju na zemlju.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Mar 26, 2026 17:08 Europe/Sarajevo
  • Komandant kopnene vojske Irana, brigadni general Ali Džahanšahi
    Komandant kopnene vojske Irana, brigadni general Ali Džahanšahi

Komandant Kopnene vojske Irana upozorio je da će snage onesposobiti Sjedinjene Američke Države i izraelski režim ukoliko pokrenu kopnenu invaziju na zemlju.

Brigadni general Ali Džahanšahi iznio je ove navode u četvrtak tokom posjete iranskim granicama, usred izvještaja da invaziona američko-izraelska koalicija planira zauzimanje ostrva Hark s ciljem prisiljavanja Irana da otvori Hormuški moreuz za njihova plovila.

Džahanšahi je upozorio neprijatelja na bilo kakav kopneni upad, navodeći da bi to za njih bilo „opasnije i skuplje“.

„Snage iranske vojske čvrsto i postojano stoje na linijama odbrane i onesposobit će neprijatelja“, dodao je.

Komandant je također naglasio da je svaki pedalj teritorije Irana pod zaštitom budnih iranskih snaga, koje prate sva kretanja neprijatelja i spremne su za svaki scenarij.

Nezakonita američko-izraelska agresija na Iran započela je 28. februara zračnim napadima u kojima su ubijeni visoki iranski zvaničnici i komandanti.

Iranske oružane snage odgovorile su gotovo svakodnevnim raketnim i bespilotnim operacijama, ciljajući lokacije na teritorijama pod izraelskom okupacijom, kao i američke vojne baze i kapacitete širom regiona.

Također su blokirale strateški Hormuški moreuz za tankere s naftom i plinom povezane s protivnicima i onima koji s njima sarađuju.