ARAKĆI: IRAN NEĆE ODUSTATI OD SVOG PROGRAMA OBOGAĆIVANJA URANIJA
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/iran-i327855-arakĆi_iran_neĆe_odustati_od_svog_programa_obogaĆivanja_uranija
Ministar vanjskih poslova Irana Sejed Abas Arakći je u specijalnom intervjuu za američku TV mrežu, odgovarajući na pitanje o nastavku iranskog programa obogaćivanja uranija unatoč agresivnim napadima SAD-a na Iran, izjavio: Zbog nanesene štete, iranski program obogaćivanja uranija je zaustavljen.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Jul 22, 2025 07:20 Europe/Sarajevo
  • ARAKĆI: IRAN NEĆE ODUSTATI OD SVOG PROGRAMA OBOGAĆIVANJA URANIJA

Ministar vanjskih poslova Irana Sejed Abas Arakći je u specijalnom intervjuu za američku TV mrežu, odgovarajući na pitanje o nastavku iranskog programa obogaćivanja uranija unatoč agresivnim napadima SAD-a na Iran, izjavio: Zbog nanesene štete, iranski program obogaćivanja uranija je zaustavljen.

Nanesena šteta je vrlo ozbiljna i teška. Iranski ministar vanjskih poslova je potom dodao: Ali Iran neće odustati od svog programa obogaćivanja uranija.

Ova sposobnost postignuće je požrtvovnosti iranskih naučnika i sada je, više nego ikad, postala stvar nacionalnog ponosa. Iranski kapaciteti za obogaćivanje uranija su nam vrlo dragi. U odgovoru na pitanje o težini nanesene štete, Arakći je rekao: Našim je postrojenjima nanesena ozbiljna šteta. Iranska organizacija za atomsku energiju provodi vlastitu procjenu težine ove štete, ali koliko ja znam, šteta je vrlo ozbiljna.

U odgovoru na pitanje o pristupu Irana svojim rezervama obogaćenog uranija, Arakći je istakao: Nemam precizne informacije o ovom pitanju. Iranska organizacija za atomsku energiju odgovorna je i oni provode vlastite procjene štete i iranskih nuklearnih materija.