ARAKČI: IRAN OSTAJE PRIVRŽEN ONOME ŠTO POTPIŠE
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/iran-i327045-arakČi_iran_ostaje_privrŽen_onome_Što_potpiŠe
Ministar vanjskih poslova Irana, naglašavajući osiguravanje ekonomskih interesa Irana kao rezultat svakog postignutog sporazuma, izjavio je da je Iran pouzdan i da će uvijek ostati privržen onome što potpiše.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Apr 22, 2025 12:54 Europe/Sarajevo
  • ARAKČI: IRAN OSTAJE PRIVRŽEN ONOME ŠTO POTPIŠE

Ministar vanjskih poslova Irana, naglašavajući osiguravanje ekonomskih interesa Irana kao rezultat svakog postignutog sporazuma, izjavio je da je Iran pouzdan i da će uvijek ostati privržen onome što potpiše.

Sejed Abas Arakči, ministar vanjskih poslova Irana, objavio je tekst svog govora koji je trebalo da održi na međunarodnoj konferenciji o nuklearnoj politici „Karnegi“, ističući: „Islamska Republika Iran, kao jedan od osnivača Sporazuma o neširenju nuklearnog oružja (NPT) u šezdesetim godinama, uvijek je bila privržena principima univerzalnog pristupa miroljubivoj nuklearnoj tehnologiji i odbacivanju nuklearnog oružja, te je jedina zemlja koja je, iz moralnih i vjerskih razloga, zvanično izrazila svoje protivljenje nuklearnom oružju, što je potvrđeno fetvom vođe Islamske revolucije o zabrani takvog oružja.“

Ministar vanjskih poslova Irana nastavio je: „Zanemarivanjem nuklearnog arsenala Izraela i ignorisanjem njegovog odbijanja da se pridruži NPT-u ili prihvati nadzor Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), zapadne zemlje svojim dvostrukim standardima nanijele su štetu globalnom režimu neširenja. Sada je 2025. godina, i ovi dvostruki standardi moraju prestati. Napori Irana za miroljubivo korištenje nuklearne energije proističu iz dugoročnih prioriteta zemlje u skladu s njenim razvojnim i ekonomskim ciljevima.“

Šef iranske diplomatije dodao je: „Nažalost, miroljubivi nuklearni program Irana bio je podvrgnut nesporazumima i iskrivljavanjima zbog pogrešnih tumačenja i politički motivisanih narativa. Takvi narativi doveli su do pogrešnih politika i gubitka prilika za smisleni dijalog. Čini se da je predsjednik Amerike svjestan katastrofalnih grešaka prethodnih administracija, koje su potrošile trilione dolara poreskih obveznika u našem regionu bez ikakvih koristi za Ameriku. Iran je već dugo pokazao spremnost za saradnju sa Sjedinjenim Američkim Državama na osnovu uzajamnog poštovanja i ravnopravnog položaja.“

Ministar vanjskih poslova Irana dalje je izjavio: „Iran je ostao privržen svojim obavezama iz nuklearnog sporazuma, što je nedavno javno potvrdio direktor nacionalne obavještajne službe Amerike. Činjenica da je Iran, čak i sedam godina nakon izlaska Amerike iz nuklearnog sporazuma, ostao privržen svojim obavezama, pokazuje da je pouzdan i da će uvijek ispunjavati ono što potpiše. Oni koji tvrde suprotno ili su neinformisani ili namjerno obmanjuju.“