Iran želi biti dioničar Banke BRICS-a
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/iran-i323978-iran_želi_biti_dioničar_banke_brics_a
SaharTV - Šef Centralne banke Irana rekao je da zemlja namjerava da postane članica i dioničar Nove razvojne banke koju je osnovao BRICS.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Oct 15, 2024 13:49 Europe/Sarajevo
  • Iran želi biti dioničar Banke BRICS-a

SaharTV - Šef Centralne banke Irana rekao je da zemlja namjerava da postane članica i dioničar Nove razvojne banke koju je osnovao BRICS.

Mohammad Reza Farzin je rekao da Nova razvojna banka koju je osnovao BRICS može slijediti mnoge razvojne ciljeve zemalja članica BRICS-a.

„Stoga uz nadu da će pomenuta banka igrati ovu ulogu za zemlje članice BRICS-a namjeravamo da postanemo član i dioničar ove banke“.

Ističući da su na drugom sastanku šefova centralnih banaka zemalja članica BRICS-a postignuti veoma dobri finansijski i monetarni dogovori, on je pojasnio: „Iran je napravio dobre sporazume sa ruskom centralnom bankom u periodu kada je Rusija bila sekretar BRICS-a, i Imali smo dobre dogovore o povezivanju kartičnih mreža i finansijskoj i monetarnoj saradnji.“

Prema Farzinu, Iran, Kina i Rusija stavljaju naglasak na trgovinu domaćim valutama umjesto trgovine zasnovane na američkom dolaru.