Iran će u narednim sedmicama izvesti dva važna lansiranja satelita
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/iran-i322981-iran_će_u_narednim_sedmicama_izvesti_dva_važna_lansiranja_satelita
SaharTV - Iran bi trebao izvršiti dva značajna lansiranja satelita u narednim sedmicama, rekao je Hassan Salariyeh, šef Iranske svemirske agencije (ISA).
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Jun 24, 2024 12:01 Europe/Sarajevo
  • Iran će u narednim sedmicama izvesti dva važna lansiranja satelita

SaharTV - Iran bi trebao izvršiti dva značajna lansiranja satelita u narednim sedmicama, rekao je Hassan Salariyeh, šef Iranske svemirske agencije (ISA).

Salariyeh je u subotu objavio da bi lansiranja trebala biti obavljena prije 21. jula, kako je izvijestila zvanična novinska agencija IRNA.

Salariyeh je napomenuo da ISA trenutno provodi testove kompatibilnosti između satelita i raketa za lansiranje.

"Kompatibilnost i zajednički testovi između lansiranja i nosećih raketa spadaju među važna i osjetljiva pitanja koja ponekad mogu imati kašnjenja zbog određenih tehničkih problema", naveo je on.

On je, međutim, uvjerio da će se lansiranje satelita nastaviti tek nakon što se osigura 100% uspjeh u testovima kompatibilnosti.

Iranski ministar komunikacija Issa Zarepur je u utorak istakao značajan napredak u svemirskom i komunikacijskom sektoru u zemlji u posljednjih nekoliko godina.

"Za manje od dvije i po godine, 12 satelita je uspješno lansirano u svemir, a planirana su još dva lansiranja do kraja trenutne administracije kako bi se postavio novi rekord u iranskoj svemirskoj historiji", napomenuo je Zarepur.

Spomenuo je i napore da se stabilizuje tehnologija za ubacivanje satelita u nisku Zemljinu orbitu (LEO).

"Nakon decenije duge pauze, program svemirskog života je oživljen, a dvije nove biološke kapsule su u izgradnji kako bi se poduzeo važan korak ka slanju ljudi u svemir", dodao je Zarepur.

Uprkos pritisku Zapada i sankcijama na svemirski sektor, Iran je posljednjih godina uspješno izveo lansiranje satelita.

Iran tvrdi da je mirno tehnološko napredovanje u oblasti vazduhoplovstva legitimno pravo zemlje, a vlasti navode da se sateliti koriste u različite naučne i razvojne svrh.

Iran je u januaru po prvi put lansirao tri satelita istovremeno koristeći moderni nosač satelita koji je razvilo iransko Ministarstvo odbrane.