Iran: Amerika nastavlja stvarati krize u regionu, čak i nakon povlačenja iz Afganistana
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/iran-i313904-iran_amerika_nastavlja_stvarati_krize_u_regionu_čak_i_nakon_povlačenja_iz_afganistana
SaharTV - Visoki iranski sigurnosni dužnosnik osudio je Sjedinjene Države zbog toga što se drže svoje strategije stvaranja napetosti i kriza u regiji, čak i nakon ponižavajućeg povlačenja iz Afganistana.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Nov 10, 2021 02:48 Europe/Sarajevo
  • Iran: Amerika nastavlja stvarati krize u regionu, čak i nakon povlačenja iz Afganistana

SaharTV - Visoki iranski sigurnosni dužnosnik osudio je Sjedinjene Države zbog toga što se drže svoje strategije stvaranja napetosti i kriza u regiji, čak i nakon ponižavajućeg povlačenja iz Afganistana.

Ali Šamhani je to izjavio u utorak dok je razgovarao s novinarima po dolasku u Nju Delhi, gdje bi trebao  učestvovati na trećem zasjedanju Regionalnog sigurnosnog dijaloga o Afganistanu koji će se održati u srijedu.

"Iako su SAD protjerane iz Afganistana nakon 20 godina agresije i okupacije, one i dalje izazivaju krize u regionu kao dio svoje strategije za stvaranje napetosti", rekao je.

Naglasio je važnost poboljšanja interakcije i saradnje među zemljama u regionu kako bi se suprotstavile prijetnjama i faktorima koji uzrokuju nesigurnost u cijelom regionu.

Visoki iranski sigurnosni dužnosnik je napomenuo da će učesnici sastanka uložiti zajedničke napore da razgovaraju o osnovnim uzrocima kriza u regionu, posebno u Afganistanu, i pronađu rješenja koja bi pomogla uspostavljanju trajnog i sveobuhvatnog mira i stabilnosti u toj ratom opustošenoj zemlji.

„Sastanak je veoma prikladna prilika za nastavak bilateralnog političkog i sigurnosnog dijaloga među zemljama u regionu“, rekao je Šamhani.