U Iranu počelo obilježavanje mjeseca muharrema uz stroge mjere zbog koronavirusa
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/iran-i307016-u_iranu_počelo_obilježavanje_mjeseca_muharrema_uz_stroge_mjere_zbog_koronavirusa
SaharTV – U Iranu, ali i drugim zemljama, počelo je obilježavanje jednog od najvažnijih mjeseci u islamskom kalendaru – muharrema.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Aug 22, 2020 06:01 Europe/Sarajevo
  • U Iranu počelo obilježavanje mjeseca muharrema uz stroge mjere zbog koronavirusa

SaharTV – U Iranu, ali i drugim zemljama, počelo je obilježavanje jednog od najvažnijih mjeseci u islamskom kalendaru – muharrema.

U ovom lunarnom mjesecu obilježava se godišnjica tragedije na Kerbeli i ubistva trećeg Imama muslimana šiitskog mezheba, Imama Huseina, unuka Poslanika Muhammeda (s.a.v.a).

Njega, članove njegove porodice, prijatelje i pristalice ubile su snage halife Jezida, drugog halife dinastije Umejada.

Svake godine, prvih deset dana muharrema, održavaju se ceremonije žaljenja i oplakivanja tih članova Poslanikovog Ehli Bejta.

U njima učestvuje veliki broj ljudi, a ove godine, muharrem se obilježava u okolnostima pandemije koronavirusa, koja je otkazala sva masovna okupljanja.

Ali, atmosfera muharrema u Iranu je ipak vidljiva. Vlada nije zabranila održavanje ceremonija, ali ga je uslovila poštivanjem protokola i mjera uvedenih zbog pandemije.

Učesnici i organizatori moraju nositi maske, koje će se dijeliti na ulasku, a mora biti poštovana i društvena distanca.

Savjet Državnog štaba za borbu protiv koronavirusa savjetovao je da se programi održavaju na otvorenim prostorima, a da kritične grupe stanovništva ne učestvuju u njima.