Amerika se sveti iračkim snagama jer su porazile ISIL
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/iran-i303161-amerika_se_sveti_iračkim_snagama_jer_su_porazile_isil
SaharTV - Iranski vrhovni lider rekao je da je američki napad na Irak bio osveta zbog poraza ISIL-a.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Jan 01, 2020 07:30 Europe/Sarajevo
  • Amerika se sveti iračkim snagama jer su porazile ISIL

SaharTV - Iranski vrhovni lider rekao je da je američki napad na Irak bio osveta zbog poraza ISIL-a.

Lider islamske revolucije Irana, Sejjid Ali Hamenei, oštro je osudio smrtonosni američki zračni napad na položaje iračkih Jedinica narodne mobilizacije Hašd-al-Ša'bi, rekavši da se Vašington tim snagama sveti jer su odigrale ključnu ulogu u poražavanju terorističke skupine ISIL.

„Svjedoci ste šta Amerikanci rade u Iraku i Siriji. U ime ISIL-a se svete Hašd al-Ša'biju jer su te snage paralizovale i eliminisale ISIL, kojeg su SAD kreirale i hranile“ – rekao je Hamenei u svom današnjem obraćanju u Teheranu.

„Ja, vlada i narod Irana najsnažnije osuđujemo američke zle poteze“ – poručio je on.

Iranski vrhovni lider je to izjavio reagujući na nedavni američki napad u Iraku, u kojem je poginulo oko 30, a ranjeno preko 50 pripadnika Jedinica narodne mobilizacije.

Osuđujući ovaj potez, irački građani jučer su se okupili pred američkom ambasadom oštro osuđujući napad i tražeći odlazak Amerikanaca iz svoje zemlje.