Iransko obogaćenje uranijuma vraća se na nivo prije nuklearnog sporazuma
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/iran-i302310-iransko_obogaćenje_uranijuma_vraća_se_na_nivo_prije_nuklearnog_sporazuma
SaharTV - Glasnogovornik Organizacije za atomsku energiju Irana rekao je da će s novim ugrađenim centrifugama, kapacitet obogaćenja uranijuma postići nivo kakav je imao prije potpisivanja nuklearnog sporazuma 2015.god.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Nov 08, 2019 05:22 Europe/Sarajevo
  • Iransko obogaćenje uranijuma vraća se na nivo prije nuklearnog sporazuma

SaharTV - Glasnogovornik Organizacije za atomsku energiju Irana rekao je da će s novim ugrađenim centrifugama, kapacitet obogaćenja uranijuma postići nivo kakav je imao prije potpisivanja nuklearnog sporazuma 2015.god.

Behruz Kamalvandi je rekao da su nove mašine ugrađenje u okviru trećeg koraka smanjenja obaveza prema nuklearnom sporazumu, iz kojeg su se Sjedinjene Američke Države jednostrano povukle prošle godine. Nakon toga, uvedene su snažne sankcije Iranu, iako se on u potpunosti pridržavao sporazuma potpisanog između Irana i šest svjetskih sila.

Iran je postepeno smanjivao svoje obaveze prema sporazumu, do ove sedmice kada je započelo ubrizgavanje glasa u dvije nuklearne elektrane, Natanz i Fordo, pod nadzorom Međunarodne agencije za atomsku energiju.