Zarif zahvalio SAD-u što ga smatra tako velikom prijetnjom svojim planovima
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/iran-i300234-zarif_zahvalio_sad_u_što_ga_smatra_tako_velikom_prijetnjom_svojim_planovima
SaharTV - Sjedinjene Države su u srijedu uvele sankcije iranskom ministru vanjskih poslova Mohammadu Javadu Zarifu, čime su bitno potkopale izglede za diplomatske razgovore u trenutku povećanja napetosti između dvije zemlje.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Aug 01, 2019 11:52 Europe/Sarajevo
  • Zarif zahvalio SAD-u što ga smatra tako velikom prijetnjom svojim planovima

SaharTV - Sjedinjene Države su u srijedu uvele sankcije iranskom ministru vanjskih poslova Mohammadu Javadu Zarifu, čime su bitno potkopale izglede za diplomatske razgovore u trenutku povećanja napetosti između dvije zemlje.

"Javad Zarif provodi bezobziran plan iranskog Vrhovnog vođe i glavni je glasnogovornik režima u svijetu. SAD šalje jasnu poruku iranskom režimu da se njegovi nedavni postupci potpuno neprihvatljivi", napisao je američki ministar finansija Steve Mnuchin.

Sankcije Zarifu znače da će mu biti blokirana sva imovina i poslovanje u SAD-u no iranski ministar je poručio da ih ionako nema te zahvalio što ga SAD smatra "tako velikom prijetnjom svojim planovima", prenosi Reuters.

Zarif je živio u Sjedinjenim Državama, od svoje 17 godine, kao student međunarodnih odnosa u San Franciscu i Denveru, a nakon toga kao diplomat pri Ujedinjenim narodima u New Yorku, gdje je bio iranski ambasador od 2002. do 2007. godine.