Nordijska unija ili Evropska unija? Većina Skandinavaca želi drugačiji poredak
Samo 32% Šveđana, i 36% Danaca, podržava ostanak u Evropskoj uniji
Nova anketa otkriva kako gotovo polovina stanovnika Švedske i Danske preferira tzv. "Nordijsku uniju", koja bi uključivala susjedne zemlje, Norvešku, Finsku i Island, umjesto članstvo u Evropskoj uniji.
Anketa, koju je objavio norveški list Klassekampen, otkriva kako 47% stanovnika Švedske podržava stvaranje Nordijske unije, dok njih 45% u Danskoj podržava takvu ideju.
Te brojke znatno su veće od brojki onih koji su zadovoljni bivanjem i ostankom u Evropskoj uniji. Naime, ista anketa otkriva kako svega 32% Šveđana, i 36% Danaca, podržava ostanak u Evropskoj uniji.
Što se pak tiče Norveške, koja nije EU članica, tamo samo 10% stanovnika vjeruje da bi bilo dobro kada bi i Norveška postala dio Evropske unije (32% ih podržava ideju Nordijske unije).
(Advance)