Grčka: Turski novinari osuđeni na po 20 mjeseci zatvora
Grčke vlasti u Zapadnoj Trakiji konstantno krše sporazumima zagarantovana prava muslimanske turske manjine u toj oblasti
Sud u grčkoj oblasti Zapadna Trakija osudio je dvojicu novinara sa po 20 mjeseci zatvora, koji su ranije optuženi da su putem medija iznijeli uvrede na račun muftija koje su grčke vlasti imenovale u gradovima Komotini i Ksanti.
Protiv vlasnika novina "Millet" Cengiza Omera i glavnog kolumniste Feyzullaha Hasankahye pokrenut je postupak jer su putem medija kritikovali imenovanje Mehmeta Emina Sinikoglua i Cemaliaj Mecoa na pozicije muftija u gradovima Komotini i Ksanti. Dvojica mutfija su tužili novinare zbog navodnog vrijeđanja putem medija.
Sud je donio odluku o zatvorskoj kazni od po 20 mjeseci za Omera i Hasankahyu, sa mogućnošću odgode služenja kazne od tri godine. Obzirom da su Omer i Hasankahya uputili žalbu višem sudu, pušteni su na slobodu.
Hasankahya je u razgovoru s novinarom AA istakao je kako grčke vlasti u Zapadnoj Trakiji konstantno krše sporazumima zagarantovana prava muslimanske turske manjine u toj oblasti. Protiv novina "Millet" je pokrenuta tužba upravo što je u tekstovima ukazano na kršenje tih parva.
Prema njegovima riječima, problem muftija u Zapadnoj Trakiji je svojvrstan "hronični problem manjine".
(AA)