Katalonija dobila vladu, završena španska kontrola
Madrid je svrgnuo Vladu Katalonije i preuzeo kontrolu nad regionalnom upravom poslije nezakonitog i neuspješnog jednostranog proglašenja nezavisnosti regionalnog Parlamenta u oktobru prošle godine
Članovi nove Vlade Katalonije danas su položili zakletvu, čime je automatski završeno sedmomjesečno preuzimanje i kontrola španske centralne vlasti nakon neuspješnog proglašenja nezavisnosti regije.
Madrid je svrgnuo Vladu Katalonije i preuzeo kontrolu nad regionalnom upravom poslije nezakonitog i neuspješnog jednostranog proglašenja nezavisnosti regionalnog Parlamenta u oktobru prošle godine.
Prema izvanrednim ovlastima koje je Senat dodijelio centralnoj Vladi Španije, veliki stepen samouprave u regiji bi se vratio nakon formiranja nove vlade, poslije regionalnih izbora.
Separatisti su pobijedili na vanrednim izborima u decembru prošle godine i izabrali strastvenog separatistu Quima Torra za novog predsjednika Katalonije.
Članovima bivše Vlade Katalonije sudiće se pod optužbama za pobunu. Nekoliko njih se nalazi u pritvoru, a ostali su pobjegli iz zemlje i smatraju se bjeguncima.
(AA)