Die Welt: Njemačka je izgubila sposobnost da govori sa pozicije sile
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/evropa-i291566-die_welt_njemačka_je_izgubila_sposobnost_da_govori_sa_pozicije_sile
Otkriveno da je stanje u Bundesveru još gore nego što je ministrica odbrane priznavala
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
May 27, 2018 11:52 Europe/Sarajevo
  • Die Welt: Njemačka je izgubila sposobnost da govori sa pozicije sile

Otkriveno da je stanje u Bundesveru još gore nego što je ministrica odbrane priznavala

Oružane snage Njemačke u gorem su stanju nego što je Berlin dosad priznavao.

Kako piše visokotiražni list Bild, koji se pozvao na izvještaj glavnog kontrolnog tijela zemlje, ministrica odbrane - Ursula fon der Lajen - se sumnjiči za skrivanje pravog stanja u Bundersveru, odnosno za "uljepšanu vojnu statistiku". Precizirano je da je ona lažno tvrdila da su neki ratni brodovi i avioni spremni za borbu iako to nisu bili.

Bild iz istog izvještaja navodi da tokom 2017. ni jedna njemačka podmornica nije bila podesna za upotrebu, da je u borbenom stanju bilo manje od polovine fregata i tenkova i - tek svaki treći vojni helikopter.

A stvari "vjerovatno stoje i gore".

Bild posebno ukazuje da je ministrica Lajen borbeno spremnim proglašavala korvete bez naoružanja, ratne brodove bez dirigovanih raketa i podmornice bez posada.

Prethodno je list Die Welt objavio da je Njemačka poslije pada Berlinskog zida zbog stanja u Bundesveru "izgubila sposobnost da govori sa pozicije sile". A to se negativno odrazilo na odnose Berlina ne samo sa Moskvom nego i sa Vašingtonom.

(Fakti)