Zbogom dolare: EU će plaćati iransku naftu u evrima
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/evropa-i290674-zbogom_dolare_eu_će_plaćati_iransku_naftu_u_evrima
EU namerava da pređe sa američkog dolara na evro prilikom kupovine nafte od Irana, saopštio je Sputniku diplomatski izvor u Briselu.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
May 16, 2018 06:05 Europe/Sarajevo
  • Zbogom dolare: EU će plaćati iransku naftu u evrima

EU namerava da pređe sa američkog dolara na evro prilikom kupovine nafte od Irana, saopštio je Sputniku diplomatski izvor u Briselu.

„Raspolažem informacijama da EU namjerava da prilikom plaćanja iranske nafte pređe sa dolara na evro“, rekao je neimenovani izvor.

Evropska „trojka“ — Francuska, Njemačka i Velika Britanija — i Iran su se dogovorili da naprave program jačanja ekonomskih veza kao odgovor na izlazak SAD iz nuklearnog sporazuma, saopštila je šefica evropske diplomatije Federika Mogerini.

Prije svega, radi se o nastavku trgovine naftom, gasom i naftnim derivatima, efektivnim bankarskim transakcijama, nastavku ugovora sa Iranom u sferi avijacionog, morskog i kopnenog saobraćaja i odobrenju izvoznih kredita.

Praktična rješenja će biti izrađena u narednim nedjeljama. Za 19. i 20. maj je zakazana posjeta Iranu evropskog komesara za energetiku i klimu Migela Ariasa Kanjeta.

Prema podacima Evropske komisije, cilj puta je „razgovor o saradnji Irana i EU u oblasti energetike“ kao potvrda privrženosti EU poštovanju sporazuma o nuklearnom programu sa Iranom, prenosi Sputnik.