Belgijski aktivisti "šutnjom" podržali Palestince
Grupa aktivista u glavnom gradu Belgije Briselu održala protest "šutnje", povodom 70 godina Nakbe, dana koji Palestinci obilježavaju 14. maja
Grupa aktivista u glavnom gradu Belgije Briselu održala protest "šutnje", u povodu 70 godina Nakbe, dana koji Palestinci obilježavaju 14. maja, odnosno Dana velike katastrofe koji simbolizira stradanja i progone palestinskog naroda od osnivanja izraelske države na palestinskoj zemlji.
Na trgu Place de la Monnaie okupilo se oko 50 belgijskih aktivista, a u sklopu protesta oni su na papirima napisali imena 500 palestinskih sela koje je uništio Izrael. Nakon toga su papire spustili na tlo, te oko njih formirali "krug šutnje".
Neki od učesnika zapalili su i svijeće za stradale Palestince, a potom su šutnjom iskazali svoje nezadovoljstvo povodom stradanja u Palestini.
Jedna od organizatorica današnjeg skupa Julie Goditiabois kazala je novinaru AA kako je cilj današnjeg okupljanja u Briselu poslati poruku jedinstva svim Palestincima, u povodu 70 godina Nakbe.
Goditiabois je dodala kako su slični protesti održani na jos 12 lokacija u Belgiji.
(AA / Agencije)