Le Mer: Nećemo da budemo kolateralna šteta trgovinskog rata
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/evropa-i289374-le_mer_nećemo_da_budemo_kolateralna_šteta_trgovinskog_rata
Francuski ministar finansija Bruno Le Mer rekao je jučer da nema razloga da EU trpi zbog trgovinskog rata između Amerike i Kine.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Apr 29, 2018 03:39 Europe/Sarajevo
  • Le Mer: Nećemo da budemo kolateralna šteta trgovinskog rata

Francuski ministar finansija Bruno Le Mer rekao je jučer da nema razloga da EU trpi zbog trgovinskog rata između Amerike i Kine.

“Nema razloga da EU bude pogođena novim carinama administracije američkog predsjednika Donalda Trampa. Nismo odgovorni za prezasićenost tržišta čelikom i aluminijumom”, rekao je Le Mer novinarima u Sofiji.

Prema njegovim riječima, EU priznaje da postoje teškoće o kojima su spremni da razgovaraju sa američkim saveznicima, ali da ne mogu pregovarati pod pritiskom.

“Ne želimo da budemo kolateralna šteta trgovinskog rata između SAD i Kine”, naglašava Le Mer.

Amerika je u martu uvela carine na uvoz čelika i aluminijuma što je naišlo na recipročne mjere Kine.

Evropa nastoji da bude izuzeta od carina. Članice EU smatraju da nisu uzrok zasićenosti u metalskoj industriji i uspjele su da dobiju privremeno izuzeće, što nije bio slučaj sa drugim američkim saveznicima, uključujući Japan.

Privremeno izuzeće od carina ističe 1. maja ali Amerika, prema pojedinim izvještajima, nastoji da produži rok.

(Agencije)