Sirijski ljekar: Pacijenti bolnice u Dumi nisu imali znake hemijskog trovanja
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/evropa-i289234-sirijski_ljekar_pacijenti_bolnice_u_dumi_nisu_imali_znake_hemijskog_trovanja
U sjedištu Organizacije za zabranu hemijskog oružja održana je konferencija za novinare na kojoj su učestvovali svjedoci navodnog hemijskog napada u sirijskom gradu Dumi, za koji je Zapad optužio sirijsku armiju.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Apr 26, 2018 16:09 Europe/Sarajevo
  • Sirijski ljekar: Pacijenti bolnice u Dumi nisu imali znake hemijskog trovanja

U sjedištu Organizacije za zabranu hemijskog oružja održana je konferencija za novinare na kojoj su učestvovali svjedoci navodnog hemijskog napada u sirijskom gradu Dumi, za koji je Zapad optužio sirijsku armiju.

Sirijski ljekar Halil el Džejš izjavio je u četvrtak na konferenciji za novinare u Hagu da pacijenti u gradskoj bolnici u sirijskom gradu Dumi 7. aprila nisu imali nikakve simptome trovanja hemijskim supstancama, te da su imali samo simptome gušenja od prašine i dima manjeg i srednjeg stepena.

U sjedištu Organizacije za zabranu hemijskog oružja održana je konferencija za novinare na kojoj su učestvovali svjedoci navodnog hemijskog napada u sirijskom gradu Dumi, za koji je Zapad optužio sirijsku armiju. 

Na konferenciji je učestvovalo 17 Sirijaca, među kojima i porodica dječaka Hasana Dijaba, koji je ranije ispričao kako su ga polivali vodom u gradskoj bolnici u Dumi.

„Došli smo ovamo da informišemo svijet o onome što se dogodilo u Dumi, a ne onome što je bilo na video-snimku. To nije ono što se dogodilo unutra“, rekao je El Džeiš, misleći na snimak „bijelih šlemova“ koji navodno dokazuje da je bilo primjene hemijskog oružja u tom gradu 7. aprila. 

On je, kako je naveo, tog dana dežurao na odjeljenju za hitnu pomoć i primao bolesnike. „Počeli su da nam stižu bolesnici sa simptomima gušenja, oko petnaestoro ljudi. Oni su se nagutali dima i prašine, nikakvih drugih simptoma nije bilo. To se dogodilo usljed bombardovanja okolnih zgrada“, rekao je ljekar. 

Prema njegovim riječima, riječ je o raketnom napadu. „Simptomi gušenja su bili srednji i lakši. Preduzeli smo sve neophodne mjere, dali smo im maske s kiseonikom, u skladu sa njihovim simptomima“, rekao je El Džeiš. 

Potom je, nastavio je on, došao čovjek iz „bijelih šlemova“ i počeo da viče da je upotrijebljeno hemijsko oružje.

„Počeli su da se pojavljuju nepoznati ljudi, stvarali su atmosferu haosa, polivali ljude vodom. Nismo u to povjerovali, kao stručnjaci smo vidjeli da nema nikakvih simptoma usljed dejstva hemijskog oružja na ljude“, naveo je ljekar-reanimator. 

On je naglasio da su poslije nekoliko sati svi ljudi koji su imali simptome gušenja bili pušteni kući, nije bilo nijednog smrtnog ishoda. 

Administrator odjeljenja hitne pomoći u bolnici u Dumi Ahmad Hašua rekao je da na delegaciju nije vršen nikakav pritisak uoči dolaska u Hag. 

„To je veoma čudno pitanje, došli smo ovdje ne da bi se na nas vršio pritisak. Nama niko nije govorio šta da kažemo, došli smo da kažemo istinu“, izjavio je Hašua odgovarajući na pitanje jednog od zapadnih novinara da li je na delegaciju vršen pritisak, prenosi Sputnik.