KS: Zdravstveni radnici stupili u generalni štrajk
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/bih-i296326-ks_zdravstveni_radnici_stupili_u_generalni_štrajk
Sindikat zdravstbvenih radnika u Kantonu Sarajevo stupio je danas u generalni štrajk, tražeći potpisivanje izmjena i dopuna Kolektivnog ugovora.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Sep 17, 2018 09:24 Europe/Sarajevo
  • KS: Zdravstveni radnici stupili u generalni štrajk

Sindikat zdravstbvenih radnika u Kantonu Sarajevo stupio je danas u generalni štrajk, tražeći potpisivanje izmjena i dopuna Kolektivnog ugovora.

Obustava rada, kako su najavili, trajaće do ispunjenja njihovih zahtjeva.

Istovremeno, Sindikat doktora medicine i stomatologije KS u štrajku je već trinaesti dan.

Zdravstveni radnici u Kantonu Sarajevo traže izmjene Kolektivnog ugovora koje se odnose na prava i obaveze poslodavaca i radnika u oblasti zdravstva, kako bi, prema njihovom mišljenju “bila ispravljena diskriminacija nedoktora u odnosu na doktore”.

“Tu diskriminaciju je stvorila Vlada Kantona Sarajevo. Nekome su povećali satnicu za 50+20 feninga, a nekima nisu dali ništa, a tih ništa je 6.200 radnika”, rekao je predsjednik Sindikata radnika u zdravstvu KS Edo Selimić.

Predstavnici sindikata traže i smjene kantonalnih zvaničnika – premijera Adema Zolja, ministrice zdravstva Zilhe Ademaj i direktora Zavoda zdravstvenog osiguranja KS Samira Turkovića.

Podsjećamo, i Sindikat doktora medicine i stomatologije KS je u štrajku i zahtijeva poštivanje Kolektivnog ugovora potpisanog u novembru prošle godine, odnosno praćenje dinamike povećanja koeficijenata za obračun plata u skladu sa njegovim odredbama, prenosi BHRT.