Incko: Ako bi Srebrenica pripala drugoj državi, to bi bio slučaj za rat
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/bih-i296233-incko_ako_bi_srebrenica_pripala_drugoj_državi_to_bi_bio_slučaj_za_rat
Bošnjaci su vrlo strpljivi
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Sep 13, 2018 15:45 Europe/Sarajevo
  • Incko: Ako bi Srebrenica pripala drugoj državi, to bi bio slučaj za rat

Bošnjaci su vrlo strpljivi

Govoreći za uticajni američki medij Bloomberg, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini Valentin Incko je rekao da ne vjeruje da će se entitet Republika Srpska otcijepiti, ali je upozorio kako zaoštrena retorika čini atmosferu 'veoma zatrovanom'.

Autori članka Andrea Duduk i Jasmina Kuzmanović pišu kako lider bosanskih Srba Milorad Dodik želi odvojiti entitet Republiku Srpsku od Bosne i Hercegovine te raskinuti dogovor o podjeli vlasti koji je držao zemlju cjelovitom još od potpisivanja Dejtonskog sporazuma 1995. godine.

Dodik, piše Bloomberg, pojačava priču o otcjepljenju i poziva na nezavisnost RS kako se približavaju oktobarski izbori u zemlji.

Incko, koji posjeduje ovlasti da intervenira, pa čak i smijeni vodeće političare, ne vjeruje u ovakvu mogućnost.

Prema pisanju Bloomberga, ključni teritorij mogućeg konflikta je područje Srebrenice, mjesto masovnog ubistva najmanje 8.000 Bošnjaka tokom proteklog rata.

Svaka ideja po kojoj ovaj grad ne bi bio dio teritorija Bosne i Hercegovine treba biti zaustavljena, podvukao je Incko.

- Bošnjaci su vrlo strpljivi, dodaje visoki predstavnik, ali, ako bi Srebrenica postala dio strane zemlje, to bi bio slučaj za rat. Međunarodna zajednica mora to izbjeći - zaključio je Incko.

(Vijesti.ba)