FBiH: Štrajk ljekara i stomatologa u znak solidarnosti sa kolegama iz Kantona Sarajevo
https://balkan.sahartv.ir/vijesti/bih-i296195-fbih_Štrajk_ljekara_i_stomatologa_u_znak_solidarnosti_sa_kolegama_iz_kantona_sarajevo
Ljekari i stomatolozi širom Federacije BiH održali su danas polusatni štrajk solidarnosti, kako bi pružili podršku kolegama iz Kantona Sarajevo.
(last modified 2026-04-07T17:35:01+00:00 )
Sep 12, 2018 09:53 Europe/Sarajevo
  • Foto/Arhiva
    Foto/Arhiva

Ljekari i stomatolozi širom Federacije BiH održali su danas polusatni štrajk solidarnosti, kako bi pružili podršku kolegama iz Kantona Sarajevo.

Ljekari zaposleni u domovima zdravlja širom Tuzlanskog kantona (TK) izašli su ispred svojih ustanova za vrijeme pauze od 10 i 30 do 11 sati, dok su uposleni na UKC-u Tuzla to učinili pola sata kasnije.

„Podrška je neupitna i jedinstvena od strane svih kolega“, istakla je predsjednica Strukovnog sindikata doktora medicine i stomatologije TK, Nermina Kravić.

Podršku kolegama iz Kantona Sarajevo dali su i članovi Samostalnog sindikata doktora medicine i stomatologije Zeničko-dobojskog kantona. U Kantonalnoj bolnici Zenica u 10 sati, za vrijeme pauze, održan je polusatni skup solidarnosti.

Predsjednik kantonalnog Sindikata doktora medicine i stomatologije Elvis Cikotić rekao je da je današnjim okupljanjem „data podrška poštivanju radnih prava doktora medicine i stomatologije i provedbi dogovorenog kolektivnog ugovora kolega u Kantonu Sarajevo“.

Doktori medicine i stomatologije u KS štrajkuju već osmi dan zahtijevajući poštivanje Kolektivnog ugovora koji su sa kantonalnom Vladom potpisali krajem prošle godine. Za naredni utorak najavili su novo okupljanje pred zgradom Vlade, kako bi još jednom pokušali skrenuti pažnju na svoje probleme.

“Na ovaj način moramo pokazati društvu i državi da će ovakvim indolentnim, pasivnim ponašanjem jednog dana ostati bez doktora u Kantonu Sarajevo”,rekao je Izet Hočko iz Sindikata doktora medicine i stomatologije KS.

Pacijenti kojima je potrebna hitna medicinska pomoć u zdravstvenim ustanovoma u KS i dalje je mogu dobiti, dok ostali na liječenje moraju čekati do završetka štrajka, saopštili su iz Sindikata.

(BHRT)