Nogometaši BiH golom Džeke pobijedili Austriju
Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je drugu pobjedu u Ligi nacija.
Nakon trijumfa u Belfastu nad selekcijom Sjeverne Irske, izabranici selektora Roberta Prosinečkog večeras su u Zenici pobijedili Austriju s 1:0. Strijelac jedinog gola bio je Edin Džeko u 78. minuti.
Susret je protekao u borbenoj igri oba tima, bez mnogo prilika. Austrijanci su u prvih petnaestak minuta bili nešto opasniji, ali je odbrana bh.tima bila na visini zadatka. Sredinom poluvremena BiH je preuzela inicijativu, a najbolju priliku imala je u 40. minuti kada Džeko nije uspio da zahvati loptu nakon centaršuta Duljevića i sa par metara zatrese mrežu.
U drugom poluvremenu nastavila se "rovovska" borba na sredini terena za svaku loptu. Obje ekipe su napravile veliki broj grešaka koje nisu protivnički napadači znali iskoristiti, a na gol se čekalo do 78. minute. Sarić je dobro uposlio Džeku, a kapiten bh. reprezentacije pored svog čuvara šutira sa desetak metara u suprotni ugao i dovodi BiH u vodstvo.
Nakon primljenog gola Austrijanci su svim snagama krenuli po izjednačenje, ali je bedem ispred gola BiH dobro funkcionirao.
U finišu je reprezentacija BiH mogla udvostručiti prednost, no šut Krunića izblokirao Lazaro na gol-liniji.
Nakon dvije utakmice u Ligi navija BiH je vodeća u grupi 3 sa šest bodova, dok su Austrija i Sjeverna Irska bez bodova.
Austrija će 12. oktobra dočekati selekciju Sjeverne Irske, dok BiH naredni meč igra 15. oktobra kada Irce dočekuje na Grbavici.
Prosinečki zadovoljan nastupom i pobjedom bh. selekcije
- Mogu biti prezadovoljan, jer momci su stvarno odigrali dobro. Dali su sve od sebe i ja im čestitam. Moramo biti zadovoljni svim aspektima - od odbrane, sredine...na kraju smo dali i taj jedan gol - kazao je bh. selektor Robert Prosinečki, koji je istakao zadovoljstvo što nakon dva meča bh. tim ima svih šest bodova.
Na pitanje da li će nešto mijenjati u narednim mečevima, Prosinečki je odgovorio da je zadovoljan viđenim.
- Sigurno da može i bolje. Uvijek može bolje. Ali, protiv ovakvih reprezentacija... Austrija je imala jednu šansu, mislim. Možda smo mogli bolje igrati naprijed, ali momcima ništa ne mogu prigovoriti.
Moram biti zadovoljan, pogotovo nakon utakmice u Sjevernoj Irskoj, koju nismo odigrali dobro, ali smo i tu utakmicu pobijedili - podsjetio je Prosinečki.
On je dodao kako ima još nekoliko igrača koji će mu u narednim mečevima biti na raspolaganju, a za večerašnji trijumf zahvalio je i navijačima koji su ih, kazao je, nosili do pobjede. Pogotovo u finišu, kada su stvorili još jednu dobru šansu za drugi gol.
Austrijski selektor Franco Foda bio je vidno razočaran, ali i vrlo iskren u svom obraćanju. Kazao je kako ne mogu biti zadovoljni debijem u Ligi nacija.
- Ne možemo biti zadovoljni igrom i rezultatom. Prvih smo 25 minuta dominirali, ali nakon toga smo izgubili inicijativu i prepustili igru ekipi BiH. Nismo se uspjeli vratiti, iako smo igrali 3-4-3. Igrali smo na duge lopte, ali nakon primljenog gola nismo uspjeli poravnati. Neriješeno bi bilo realno, ali ovakvom igrom nismo zaslužili pobjedu - kazao je Foda, koji je podvukao kako su znali da je Edin Džeko klasan igrač.
Foda je istakao kako je podrška sa tribina za bh.tim te agresivna igra na njihovu odbranu, kumovala porazu.
- Izgubi onaj ko napravi jednu grešku, a mi smo napravili jednu više - kazao je Foda, koji je istakao i kako ga bh.tim nije iznenadio. Foda smatra da je ovo izjednačena grupa te da će se pobjednik grupe znati tek nakon zadnjeg kola.
(Fena)