Dijaspora iz Njemačke prošle godine rodbini u BiH uplatila 91 milion evra
-
Dijaspora iz Njemačke prošle godine rodbini u BiH uplatila 91 milion evra
Novac iz dijaspore za mnoge bh.građane spas je koji znači i preživljavanje.
Veliki broj mladih pakuje kofere za odlazak u inostranstvo. Stanovnici Bosne i Hercegovine najčešće se iseljavaju u Njemačku, a potom slijede Austrija, Hrvatska i Srbija.
Njemačka je s približno 200.000 osoba bh. porijekla država s najvećim brojem iseljenika iz BiH u Evropi. Uprkos raznim krizama, briga iseljenih za svoju rodbinu u BiH ne prestaje.
Novac iz dijaspore za mnoge bh.građane spas je koji znači i preživljavanje.
Bh. dijaspora u Njemačkoj prošle godine na račune u BiH uplatila je 91 milion evra, što je rast za 11 miliona evra u odnosu na četiri godine ranije.
Ove podatke objavila je Hina, pozivajući se na informacije Centralne banke BiH. Fenomenom odlazaka iz BiH i pomoći koju iseljeništvo šalje u domovinu bave se i strani mediji.
Čak 18.000 ljudi napustilo je BiH od početka godine do ovog trenutka. Ovo piše, navodeći službene podatke, austrijski portal Kosmo. Portal njemačkog radija Deutschlandfunk piše o pomoći koju dijaspora šalje u BiH.
Predsjednica Udruženja za održivi povratak i integraciju Mirhunisa Zukić izjavila je da je od početka godine zemlju napustilo 18.000 osoba. Ona kaže da su se iselile cijele porodice - piše Kosmo.
Deutschlandfunk piše o posljedicama koje su ratovi ostavili na bh. ekonomiju koja se nije “oporavila ni nakon više od 20 godina”.
Brojne građani BiH su i danas upućeni na pomoć svojih rođaka iz inostranstva - piše portal. Portal je čak radio reportažu iz Tuzle gdje su u mnoštvu ljudi kojima je želja otići negdje vani upoznali i gospođu koja im je ispričala kako dobro živi zahvaljujući sinu koji je otišao u Njemačku gdje dobro zarađuje i šalje joj novac.
Zahvaljuje Njemačkoj i Angeli Merkel. Sin joj, kako kaže, šalje novac redovno. Međutim, nedavni potez Poreske uprave FBiH, kojim poziva sve poreske obveznike koji primaju uplate iz inostranstva da dođu, prijave i uplate svoj porez na dohodak, uznemirio je mnoge građane.
Naime, radi se o pozivu koji obuhvata oko 50.000 ljudi, među kojima najvećem broju doznake šalju porodice iz inostranstva. Ovaj novac za njih doslovno znači golo preživljavanje.
Iako se iznos uplata iz Njemačke u BiH znatno povećao, i dalje je znatno niži nego u susjednim zemljama. Tako se lani povećao i iznos doznaka u Hrvatskoj i iznosio je 187 miliona evra, dok je Srbiji uplaćeno 108 miliona evra. Najviše novca iz Njemačke doznačeno je Turskoj (816 miliona), Poljskoj (440 miliona), Italiji (353 miliouna), Rumuniji (333 miliona) i Grčkoj (191 miliona). Najveći skok uplata je kod državljana Sirije i Avganistana, transakcije u Bugarsku i Rumuniji su se posljednjih godina utrostručile.
(Nezavisne novine)