HNK: Prosvjetari i državni službenici najavili štrajk za 3. septembar
-
HNK: Prosvjetari i državni službenici najavili štrajk za 3. septembar
Sindikati srednjih škola koji nastavu izvode i na hrvatskom i bosanskom jeziku u Hercegovačko-neretvanskom kantonu za 3. septembar najavili su štrajk upozorenja, dva zadnja časa prve i druge smjene.
Njima će se istog dana pridružiti državni službenici i namještenici u organima državne službe u HNK koji će održati dvosatni štrajk upozorenja.
Predsjednica Sindikata srednjih škola HNK, koje nastavu izvode po bosanskom planu i programu, Edina Čomić istakla je u Mostaru kako su radnici nezadovoljni prijedlozima kanonalne Vlade.
Prema njenim riječima, dobili ponudu za trogodišnje povećanje plata s postotcima od 2 do 4 posto i to od 1.januara 2019. i 3 posto od 1. januara 2020. i 2021. godine, prenosi Fena.
Kazala je da se time prosvjeta ne može zadovoljiti.
“Nemamo riješen status ljudi koji rade na određeno radno vrijeme i mi smo jedini kanton koji prošle godine nije imao konkurse. Ulazimo u novu školsku godinu ponovno bez konkursa što je jedno bezakonje i bezvlašće koje podržava naša Vlada”, kazala je Čomić.
Navela je kako sindikalci imaju i zamjerku na intenzitet isplata sudskih presuda, te na to što popisi, kako je kazala, “nisu regularni jer imaju ljude koji su već trebali dobiti isplate, a skidani su sa popisa i to se odnosi na presude iz 2013. godine”.
Predsjednik Sindikata srednjih škola HNK, koje nastavu izvode po hrvatskom planu i programu, Josip Milić izjavio je kako je njegova plata konkretno 950 konvertibilnih maraka.
“S uvećanjem od 4 posto plata mi ne bi došla ni do hiljadu maraka. Pa neka javnost procijeni je li to za jednoga profesora dolično ili nije, je li previše ili premalo. Ja mislim da je to premalo”, istakao je Milić.
Ako ne budu zadovoljni reakcijom vlasti na štrajk upozorenja ili im Vlada ne uputi bolje ponude, sljedeći korak prosvjetnih radnika biće protestna šetnja u Mostaru.
Predsjednica Nezavisnog sindikata državnih službenika i namještenika u organima državne službe u HNK Karmela Petković najavila je za ponedjeljak štrajk upozorenja, od 11 do 13 sati zbog lošeg stanja, minimalnih plata, neisplate tužbi.
“Naše plate ne da nisu povećane od 2008. godine, već su smanjene, a troškovi života su u posljednjih 10 godina enormno porasli”, kazala je Petković.
Predstavnici sindikata srednjih škola i državnih službenika i namještenika pozvali su županijsku Vladu na dijalog i pregovore.