Generalni direktor GIKIL-a pušten na slobodu
Debasiš Ganguli generalni direktor GIKIL-a, nakon kriminalističke obrade u MUP-u Tuzlanskog kantona i saslušanja u Tužilaštvu u Tuzli, pušten je na slobodu, uz mjere zabrane.
Podsjećamo, prema nalogu Tužilaštva u Tuzli, uhapšen je u petak.
Federalni inspektori su zbog eskalacije situacije po okoliš u rijeci Spreči, izazvanom nesavjesnim poslovanjem operatora "GIKIL" d.o.o. Lukavac u prethodnom periodu poduzimali neophodne aktivnosti na sprečavanju nastanka većih šteta za okoliš te u zadnjem obavljenom timskom inspekcijskom nadzoru zapisnikom konstatovali da operator obavlja svoju djelatnost bez okolinske dozvole, što je bio preduvjet da se operatoru izrekne mjera obustave rada.
Rješenje o obustavi rada doneseno je na osnovu Zakona o zaštiti okoliša, Zakona o upravljanju otpadom, Zakona o zaštiti zraka, te Zakona o inspekcijama Federacije BiH.
(Agencije)