• Tilerson: U američkoj demokratiji primjećujem krizu etike i integriteta

Ako se kao Amerikanci ne suočimo s krizom etike i integriteta u našem društvu i među našim liderima, onda je američka demokratija kakvu poznajemo u zoni sumraka, kazao Tilerson

Reks Tilerson, bivši državni sekretar u administraciji američkog predsjednika Donalda Trampa, u srijedu je između redova kritikovao svog bivšeg šefa, te kazao diplomcima Vojnog instituta Virdžinija da obazrivo brane istinu.

"Dok razmišljam o stanju naše američke demokratije primjećujem sve veću krizu u etici i integritetu. Kada mi kao ljudi, kao slobodni ljudi, idemo nesigurno prema istini, čak i prema onome što se čini kao najjednostavnija stvar, onda idemo nesigurno prema Americi", kazao je Tilerson na otvaranju svečanosti i nastavio:

"Ako se kao Amerikanci ne suočimo s krizom etike i integriteta u našem društvu i među našim liderima u javnom i privatnom sektoru, nažalost nekada čak i u neprofitnom sektoru, onda je američka demokratija kakvu poznajemo u zoni sumraka."

Tilerson nije eksplicitno spominjao Trampa tokom obraćanja u srijedu, ali je upozorio da ne prihvata "alternativne stvarnosti" koje se ne slažu sa istinom, što je aluzija na "alternativne činjenice" koje je Bijela kuća ponudila kao objašnjenje nakon što je Tramp lagao o broju ljudi na njegovoj inauguraciji.

(AA) 

tagovi

maj 17, 2018 13:24 Europe/Sarajevo
komenatari